SKLENĚNÁ PANNA

Skleněná panna žije v proskleném zámku se skleněnými dveřmi. Spává ve skleněné posteli, sedává u skleněného stolu a téměř by se dalo říci, že i její povaha je celá ze skla. Ona je totiž neuvěřitelně pestrá osobnost. Během jediného dne se u ní vystřídají bezpočetné nálady - a to ve všech barvách duhy. Pokud chcete žít v jejím světě, naučte se počínat si stejně, jako když rozbijete omylem svou oblíbenou skleničku a všude kolem se rozlétnou ostré střepy. Ať se snažíte uklidit sebelépe, musíte našlapovat opatrně. A stejné je to i se Skleněnou pannou. Když se totiž nechtěně dotknete jejího skleněného nitra, nezbude vám nic jiného než kolem ní chodit po zbytek dne po špičkách. Žádná jiná žena totiž nemá takový talent cítit se vším okolo dotčena a uražena jako Skleněná panna.
 

Poznáte ji snadno - a to při rozhovoru. Stačí totiž pět, deset minut konverzace a budete z ní mít hlavu doslova jako STŘEP. Tahle náladová žena je totiž naprosto zahleděná sama do sebe a vlastních „problémů“. Zaplete vás do klubka svých osobních dramat a nikdy nekončících krizí, a pak už nebude snadné uniknout z jejího sevření. Je jako titěrný komár, který vás i přes svou křehkou konstituci dokáže dohnat k šílenství pisklavým hlasem a pořádně vás vysát - dokud je co. V tichosti se budete modlit, aby už zavěsila váš telefon nebo odešla z vaší kanceláře. Cokoliv! Hlavně se jí co nejrychleji zbavit. To jde někdy vážně těžko, protože není snadné říci této ženě NA ROVINU, že její vlezlost a přehnaná dramatičnost vás dovádí k šílenství a její nekonečný monolog vás uspává přesto, že jste do sebe právě kopli první ranní kávu. V tu chvíli byste se totiž mohli dotknout její skleněné povahy, která je navýsost háklivá na nepříjemná slova kritiky a odmítnutí. Po zbytek dne pak můžete doufat, že se nezraníte o rozbité sklo, kterým vás bude rozzlobená Skleněná panna zasypávat jako třpytkami na novoroční oslavě. Tak či tak, Skleněná panna je velice sdílná a potřebuje k životu lidi, kteří budou neúnavně poslouchat příhody z jejího života — tedy z právě uplynulého dne. A nebudou to ani tak příhody jako spíš neustálá smršť dramat, ve kterých se tato Panna přímo náruživě vyžívá. Zpočátku si možná budete myslet, že se vaše nová přítelkyně Skleněná panna stala obětí celosvětového spiknutí všech podvodníků a hrubiánů, kteří se snaží ničit její život a bojkotovat mír v jejím křehkém nitru. A opravdu - mnohdy vás ve svém vyprávění provede extrémními situacemi, které by běžný smrtelník asi těžko zvládnul. Proto je Skleněná panna tolik hrdá na to, že se dokáže vypořádat se zlomyslným obuvníkem, který zamítne reklamaci jejích vycházkových střevíčků, nebo se tak bravurně zvládne vyrovnat se špatně provedenou manikúrou své neschopné kosmetičky (o které je přesvědčena, že jí to udělala naschvál, protože jí bůhvíproč nenávidí). Zkrátka svět je plný nespravedlnosti a bezpráví a tato Panna má pocit, že všechna ďábelská dramata si dala dostaveníčko právě u ní doma. Pokud s ní však tento názor otevřeně nesdílíte, znepřátelíte si křehkého, leč nebezpečného jedince s jazykem ostrým, jako střep.

Její přátelé musejí být odolní a nezranitelní. To proto, že pokud se v jejich blízkosti nachází Skleněná panna, vyplní svými dramaty všechen komunikační prostor a pro témata ostatních už jaksi nezbude volné místo. Vypadá to sobecky? Ano. Ale ne v jejích očích. Ona je totiž přesvědčená, že ať se lidem okolo ní děje cokoliv, určitě to nebude tak dramatické, aby to stálo za zmínku. Jinými slovy - nic nestojí za řeč, pokud se to netýká přímo samotné Skleněné panny! Takže ležíte-li na operačním stole s akutním zánětem slepého střeva a nejste-li díky tomu na telefonu, možná svou Skleněnou pannu na chvíli popudíte, protože měla nutkavou potřebu vám sdělit, že se (už po sedmé za poslední týden) hroutí pod tlakem nějaké neúnosné osobní krize. Ale žádný strach. Její nálada ji během pár hodin opustí a ozve se vám znovu. Nebo vás přímo navštíví. Hned ve dveřích se zdvořile zeptá, jak se máte - a abyste se nemuseli po operaci namáhat, sama za vás obratem odpoví... tedy, jak se má ona! Ta odpověď potrvá dlouho, předlouho. Možná až tak dlouho, že se vám v jejím průběhu zahojí pooperační jizva... ale co byste pro svou Skleněnou pannu neudělali, že?

Opravdu smrtonosná kombinace přichází ve chvíli, kdy si Skleněná panna najde muže, který je stejný, do sebe zahleděný herec, jako je ona sama. Tím dnem vznikne ze dvou soukromých dramat jedna veliká sága. A tak se zrodila skleněná divadelnická láska a buďte ujištěni, že oba si dají záležet na tom, aby i ostatní měli tu možnost sdílet jejich okázalou telenovelu na pokračování. Ano, bude to šok — tedy pro jejich známé, kterým budou volat o půl jedné ráno, protože se (samozřejmě už po dvacáté) rozcházejí. Nakonec se ale opět znovu sejdou. A jejich náladová láska půjde s nimi. Možná dokonce vytrvá i přízeň jejich zmučených přátel na telefonu... pokud ne, budou si muset Esmeralda a José Armando vystačit sami - jeden s druhým. Opravdu těžce se jim bude zvykat na větu: „Volaný účastník je dočasně nedostupný...“

Skleněná panna se má naučit ŘEŠIT životní situace bez nadměrné VZTAHOVAČNOSTI a nezdravých emocí. Je pro ni obtížné zbavit se potřeby vynucovat si pozornost DRAMATIZOVÁNÍM sebe sama a svého života.
 

Slunce Skleněné panny

KŘEHKÁ PANNA SKLENĚNÁ,
DO ROKLE DRAMAT SVRŽENÁ.
AŽ HUSÍ KŮŽI NAHÁNÍ,
JAK RÁDA VŠECHNO PŘEHÁNÍ…
 

Být dobrou herečkou, to chce nějaký ten čas praxe. Máte-li zapůsobit na své publikum, je třeba se do role náležitě vžít. Vzpomeňte si na malé děti, které jsou schopné si vynutit dramatickým chováním, cokoliv chtějí. Přesně v tomto bodě ustrnula i Skleněná panna. V dětství si jí zřejmě nikdo moc nevšímal - až na jistý druh situace: Když šlo i něco závažného. Při nemoci, úrazu, nebo jiném vážném problému jí dospělí věnovali mnohem víc péče. Ztotožnila se tedy s myšlenkou: „KDYŽ O MĚ OSTATNÍ BUDOU MÍT STAROST A STRACH, UPOUTÁM DOSTATEK POZORNOSTI A DOSTANU, CO POTŘEBUJU" Jinak řečeno, DRAMA NESE SLADKÉ PLODY. Pozor — ne, že by chtěla Skleněná panna zažívat nějaké hrůzy. Na to se má příliš ráda. Spokojí se s běžnými problémy a zážitky, které ale podává takovým způsobem, jakoby jí šlo o holý život. A každý pochopí, že hlavní hrdina dramatu je obvykle jeden. Rozumíte? Jeden! Takže přestaňte rozebírat svůj rozvod a svoji operaci páteře. Na takové podružné banality bude dost času později! Hlavní slovo má Skleněná hrdinka. Tak jí dejte prostor! Je to jasné?!

Jsou samozřejmě i jiné možnosti a situace, jež utvářejí skleněný charakter. Tyto Panny se formují i v rodinách, kde mají tolik pozornosti - tedy přesněji řečeno VEŠKEROU POZORNOST až si jaksi zafixují pocit, že všechno se musí točit kolem nich. Lépe řečeno - že VŠICHNI se musí točit kolem nich. A to se pro ně stane normou. Jejich sebevědomí je rodiči povzbuzováno až za zdravé meze a taková Skleněná panna mívá velmi povrchní a jakoby bezcitnou povahu. Často postrádá takt a empatii vůči druhým, na svou osobu je však nesmírně háklivá a v dospělosti nedokáže pochopit fakt, že druzí lidé mají na práci i jiné věci než se věnovat pouze JÍ. Obvykle brzy pochopí, že poměrně efektivní způsob, jak na sebe ostatní upoutat, je DRAMATIZOVAT - kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv se to zrovna hodí! A jestli jste jí naletěli, nebuďte z toho smutní! Však nejste první a zřejmě ani poslední.

Jak se ze Skleněné panny může stát žena, které vám nepoleze na nervy? Žena, kterou začnete obdivovat za její kladné stránky? Žena, jejíž společnost vám nažene elán do žil, nikoliv strašidelnou husí kůži? Inu, je třeba ji rozbít na tisíc kousků. Samozřejmě obrazně! Tato Panna se musí popasovat sama se sebou a rozbít skleněnou fasádu, pod kterou se schovává její pravé Já, které neodrazuje, ale přitahuje. Toto Já - Slunce jedenácté Temné panny, nazývejme PANNOU SOUDRŽNOU. A teprve s ní poznáte, co je to opravdové kamarádství!

Vytvořeno : pondělí 27. květen 2019

VIZE MEDIA s.r.o.

Opletalova 57, Praha 110 00 
IČ: 28546423, DIČ: CZ28546423

Společnost zapsaná v OR vedeným Městským soudem v Praze odd. C, vložka 149373

Ing. Michal Janoušek
Manažer vzdělávacího projektu
Tel.: +420 608 568 932
email: univerzitahvezdy@gmail.com