Obrovská síla vděčnosti na cestě k bohatství ve všech směrech lidské existence

Kořeny veškerého dobra leží v půdě vděčnosti."
Dalajláma
"Chceš-li najít štěstí, najdi vděčnost."
Steve Maraboli

Ježíš, Buddha, Platon, Nisargadatta Maharaj, všichni tito velikáni dokázali odemknout svůj lidský potenciál, ti největší až božský. Klíčem byla a je vděčnost, a to už po tisíce let. Jen malá hrstka „žáků“ si ale jejich teze vzala k srdci. Vždy je přeci daleko pohodlnější být nespokojený, cítit se jako oběť. Ovšem cesta nespokojenosti a sebelítosti k naplněnému životu nevede. Většina lidí se jí však slepě drží.

Sebelítost, nespokojenost, neustálý boj o něco, za něco, proti něčemu, se staly tepem naší doby. Přehlížíme svá stávající požehnání, stále se honíme za něčím, co vše ještě můžeme mít.

Ovšem málokdo si uvědomuje, že s vděčností můžeme ve svém těle a mysli probudit schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. O svém místě na výsluní nemusíme bojovat, soupeřit, nemusíme se stresovat. Život snů si jednoduše můžeme tvořit změnou uvědomování.

Konečně, v 21. století se samotní vědci k vděčnosti upnuli, když hledali lék na neštěstí, úzkosti, vyhoření a podobné psychické pandemie. Začali zkoumat, co se děje v mozku a následně těle při prožívání vděčnosti. Po více než 100 studií a výzkumů o vděčnosti prokázali, že mění vše. Mění fyziologii mozku, ovlivňuje na buněčné úrovni zdraví a odemyká potenciál retikulárního aktivačního systému mozkového kmene, který je z velké části zodpovědný za způsob, jakým vnímáme a tvoříme svoji realitu.

Ale nestačí pouze vyslovit prázdné „děkuji“. Vděčnost potřebuje hluboký prožitek. Je potřeba podotknout, že většina lidí tyto hluboké prožitky zažívají jenom v případě, kdy se jim něco významného povede, o co dlouhodobě usilovali. Neumí ale tento krátký výboj štěstí udržet po delší časové období.

Vděčnost vyžaduje velkou odvahu. Je to vykročení ve stopách největších myslitelů našich dějin. Odvahu vzdát se lítosti, bojů a nespokojenosti. Vděčnost jest od prvního našeho nádechu zapsána v našich genech, dříme v nás, připravena působit v životě zázraky a dovést nás k bohatství ve všech životních aspektech.

„Hrdinové přichází a odchází, ale legendy tu budou navždy.“
Kobe Bryant

Vytvořeno : pondělí 2. března 2020

Večeřa Milan

Pod Svahy 990, 686 01, Uherské Hradiště